İslam'da Huzur ve Güven Konferansı

24.4.2017 11:59:33

Facebook

Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi hocamız konferansı verdi.


 Kahta Kültür Merkezinde düzenlenen programa akademisyenler, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi’nin konuşmacı olarak katıldığı program, Kuran tilaveti ile başladı.

KURAN VE PEYGAMBERİ ANLAMAK

Kahta İkbal Der Başkanı Ebubekir Akbaş, programın açılış konuşmasını yaparak Kuran ve Peygamber ilişkisine dikkat çekti. Başkan Akbaş, “Nasıl ki Kuran’ı bize Hz. Peygamber öğretmişse, Hz. Peygamberi de en iyi şekilde Kuran öğretmektedir. Kuran’ı, Peygamberin aracılığı olmadan anlamaya çalışmak, nasıl ki Kuran’ı yanlış anlamaya yol açıyorsa, Hz. Peygamberi de Kuran’ın aracılığına başvurmadan anlamaya çalışmak Peygamberi yanlış anlamaya yol açacaktır.” Dedi.

 

“TOPLUMLARDAKİ SUÇ ORANLARINI DÜŞÜRMEK İÇİN CEHALET VE YOKSULLUKLA MÜCADELE EDİLMELİ”

Kuran’ı Kerim’ den, Hz. Muhammed’in (a.s) hadisi şeriflerinden örnekler vererek İslam’ın güven ve huzura verdiği öneme dikkat çeken Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, toplumlardaki suç oranlarını düşürmek için cehalet ve yoksullukla mücadele edilmesi gerektiğini savundu. Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, “Kuran ve hadislere göre huzur ve güven vazgeçilmez bir nimettir. Bir toplumda ne kadar gelişme, ilerleme ve güzel şeyler varsa da eğer o toplumda huzur ve güven yoksa o nimetlerin anlamı kalmaz. Toplumlardaki suç oranlarını düşürmek için yapacağımız en büyük iş cehalet ve yoksullukla mücadele etmektir.

“ALLAH, DÜRÜST OLMAYAN TOPLUMLARA YARDIM ETMEZ”

Bir toplum, kendi içinde dürüst değilse, Cenabı Allah onlara yardım etmez. Komutanı Peygamber, ordusu sahabe de olsa. Uhud savaşı bunun açık bir örneğidir. Önce dürüstlük, birlik, vahdet olacak. Bunlar olacak ki Allah’ın yardımı gelsin. Fakat bir toplum kendi içinde fitne ve fesat içerisinde ise dürüstlük onlarda yoksa Allah’ın yardımı da olmaz.

“İLİM VE AKLIN GELİŞMESİNİ İSTİYORSANIZ, HUZURUN OLDUĞU BİR TOPLUM OLUŞTURACAKSINIZ”

Eğer ilim ve aklın gelişmesini istiyorsanız, mantık ve muhakemenin ilerlemesini istiyorsanız huzurun olduğu bir toplum oluşturacaksınız. Huzur ve güvenin olmadığı bir yerde ne akıl çalışır ne de ilim ilerler. İnsanlar hislerine göre hareket ederler. Bu yüzden bir toplumda huzursuzluk ve güven varsa o toplum geriye gitmeye mahkumdur. Asla ilerlemez. Allah’u Teala Kuran’da bazı toplumları nasıl cezalandırdığını söylerken ‘ceza olarak ben onların içine korku saldım’ diyor. Ceza ille de helak olma yok olma değildir. Huzursuzluk da büyük bir ceza olarak veriliyor. Cenabı Allah, ‘bazı toplumlar bana karşı küfre ve nankörlüğe girdi. Ben de onları aç, korku ve endişe içinde bıraktım’ diyor. Bir insan aç kalırsa nasıl ki tehlikeli bir şeydir. Huzur ve güveni yoksa endişe içerisinde ise o da aynı şekilde tehlikelidir. Yine iki nimetini ard arda zikreden Allah, ‘aç iken sizi doyurdu ve korku içinde iken size güven verdi. Sizi huzura kavuşturdu’ Diyor. Yani aç olan bir insanı doyurmak ne kadar önemli ise bir topluma güven ve huzur vermek de, o kadar önemlidir. Kuran, bunu bize net olarak söylüyor.” Şeklinde konuştu.

kaynak: kahtabeyan.comYORUM EKLE

Adınız

Yorum

YORUMLAR

Anket

   Anket
Şu anda anket sistemimizde Aktif anket bulunmamaktadır.

E-Bülten Aboneliği

Faydalı Yazılar

Namaz Vakitleri